Reținut și arestat preventiv pentru răzbunare asupra unei persoane care a ajutat justiția

Un bărbat de 32 de ani din Pitești a fost reținut și ulterior arestat preventiv, în urma cercetărilor desfășurate de polițiștii Biroului Investigații Criminale Pitești, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești. Acesta este cercetat pentru infracțiunea de răzbunare pentru ajutorul dat justiției.

Potrivit anchetatorilor, în noaptea de 13 spre 14 aprilie, în jurul orei 22:00, un bărbat de 44 de ani, aflat în stare de ebrietate, ar fi fost agresat în scara unui bloc de către un individ identificat ulterior ca fiind bărbatul de 32 de ani. Victima a fost transportată la spital, unde leziunile i-au fost evaluate medico-legal.

Din verificări a reieșit că agresiunea ar fi avut drept motiv faptul că victima sesizase anterior poliția cu privire la o altă faptă violentă comisă de același autor. Practic, atacul ar fi fost o formă de răzbunare pentru colaborarea cu organele de anchetă.

La data de 21 aprilie, suspectul a fost depistat de polițiștii Secției 2 Pitești, în baza unui mandat de aducere, și condus la sediul poliției pentru audieri. După administrarea probatoriului, acesta a fost reținut pentru 24 de ore.

La 22 aprilie, bărbatul a fost prezentat instanței, iar Judecătoria Pitești a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-au produs faptele și pentru luarea măsurilor legale ce se impun.

Reamintim că dosarul se află în curs de soluționare, iar persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

Alte știri