LPS Câmpulung, în elita atletismului românesc

Stadionul „Iolanda Balaș Soter” a găzduit duminică și luni, 30 și 31 august 2020, întrecerile Campionatului Național de Probe Combinate Seniori, Tineret, U20, U18 și U16. Atleții musceleni, legitimați la LPS Câmpulung, au avut o comportare foarte bună reușind să cucerească 10 medalii. De departe, cea mai medaliată atletă a fost Georgiana Ciurea care a reușit să cucerească aurul la tineret și argintul la seniori.

Disputată de-a lungul a trei sesiuni, în două zile toride la acest final de august, competiția – organizată de către Federația Română de Atletism – s-a disputat respectând toate regulile de distanțare socială și luând toate măsurile de prevenire a răspândirii virusului COVID-19. Atleții musceleni, legitimați la LPS Câmpulung, prezenți la startul competiției au avut o comportare foarte bună, reușind să cucerească 10 medalii. De departe, cele mai bune rezultate obținute le-a avut eleva profesoarei Daniela Leoacă, Georgiana Ciurea care a cucerit medalia de aur în proba de heptatlon, la tineret și medalia de argint la seniori. O altă sportivă pregătită de profesoara Leoacă, Miruna Pricop a cucerit medalia de bronz la juniori trei. Pe podiumul de premeiere au mai urcat Andreea Tăbăcaru, eleva profesoarei Doina Rusu, medaliată cu argint în proma de heptatlon, după ce în urmă cu 2 săptămâni reușea să obțină două medalii de bronz la aruncarea greutății și, respectiv, tripluisalt. LPS Câmpulung a mai adus trei medalii la băieți. Ionuț Iordache, în proba de decatlon, a obținut medalia de argint, la tineret, Costel Dinescu, medalie de argint la juniori 1 și George Iordache, tot medalie de argint la săritura în lungime și locul 2 la decatlon, toți trei medaliați fiind pregătiți de profesorul Gheorghe Ivan.