Inter Câmpulung – Dunărea Calafat, ultimul duel din Cupa României, Faza Regională

Inter Câmpulung întâlnește în această după amiaza pe Municipal formația Dunărea Calaft în jocul trei din cadrul etapei a treia, Faza Regională a Cupei României la fotbal, ediția 2022-2023. Muscelenii vor să încheie anul competițional cu o victorie în fața propriilor suporteri, confruntarea cu doljenii fiind una care ține doar de palmares. Dunărea Turris Turnu Măgurele a câștigat grupa sa și va juca finala Regiunii 5

Inter Câmpulung, câștigătoarea Cupei României, faza pe județ, a fost repartizată în grupa a doua a Regiunii a cincea, alături de Dunărea Calafat și Dunărea Turris Turnu Măgurele. Muscelenii au evoluat în urmă cu o săptămână, în deplasare la Turnu Măgurele acolo unde a pierdut cu scorul de 2-0, dars-a impus la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. Echipa Dunărea Turris Turnu Măgurele s-a impus și în jocul din cadrul etapei a doua, în deplasare, în fața celor de la Dunărea Calafat, cu scorul de 3-1, astfel că, va disputa finala Regiunii a cincea din postura de câștigătoare a grupei. Astfel, confruntarea de azi, de pe Municipal, dintre Inter Câmpulung și Dunărea Calafat este una a orgoliilor și care va ține doar de palmares. Muscelenii vor să încheie anul competițional cu o victorie în fața propriilor suporteri astfel că, alb-albaștri îi așteaptă iubitorii sportului rege pe Municipal ,în număr cât mai mare, pentru a se bucura împreună de un nou succes. Rezultatele înregistrate în cele două etape ale Cupei României, Faza Regională, a Cupei României la fotbal sunt următoarele

Regiunea 5 / Sud-Vest

Grupa 1: Vâlcea, Olt, Dâmbovița
6 iulie / Oltul Curtișoara (Olt) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 4-5 (3-4 la lovituri de departajare)
9 iulie / Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara 0-1 (4-5 la lovituri de departajare)
13 iulie / Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

Grupa 2: Dolj, Teleorman, Argeș
6 iulie / Dunărea Turris Turnu Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș) 2-0 (4-5 la lovituri de departajare)
9 iulie / Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Turnu Măgurele 1-3