De 5X Simon Măzărache în ultimul amical al marinarilor

FC Farul Constanța a susținut sâmbătă ultima verificare înaintea debutului în noul sezon al Ligii a 2-a, programat pe 29 august. Pe cocheta bază sportivă Sparta din Techirghiol, cu un gazon excelent, alb-albaștrii au jucat două meciuri amicale în compania unor formații constănțene din ligile inferioare, ambele partide desfășurându-se pe durata a două reprize de câte 30 de minute.

Mai întâi, formația pregătită de Ianis Zicu a întâlnit formația gazdă, Sparta Techirghiol, din Liga a 4-a, pe care a învins-o cu 7-1. Cinci dintre reușite i-au aparținut atacantului Simon Măzărache, aflat la al doilea joc în tricoul Farului. În plus, Antonio Cruceru a ratat o lovitură de pedeapsă, acordată după un fault asupra lui Denis Hordouan, în minutul 23, iar căpitanul Paul Antoche a nimerit transversala cu un șut de la 20 de metri.

Cum s-au marcat golurile:

• Minutul 5, 1-0: Simon Măzarache înscrie din 8 metri cu o lovitură de cap la vinclu
  • Minutul 9, 2-0: Antonio Cruceru trimite mingea în plasă, după un șut la colțul scurt
  • Minutul 29, 3-0: Paul Antoche centrează de pe partea stângă, iar Simon Măzărache reia cu capul din careul mic
  • Minutul 37, 3-1: Erdal Curtmemet reduce din handicap, cu o execuție spectaculoasă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri
  • Minutul 41, 4-1: Centrarea lui Florin Bălan de pe partea dreaptă îl găsește liber pe Simon Măzărache, care trimite cu capul în poartă
  • Minutul 47, 5-1: Simon Măzarache reia din fața porții, după o acțiune prelungită de atac
  • Minutul 56, 6-1: Ionuț Ursu înscrie cu capul după o lovitură de colț
  • Minutul 58, 7-1: Simon Măzărache stabilește scorul final cu un șut din careu

Au evoluat pentru FC Farul: Agachi – Leca, I. Ursu, Lică, D. Panait – Antoche, Cărăruș – Fl. Bălan, Cruceru, Hordouan – Măzărache