FC Argeș, eșec pe propriul teren cu CSU Craiova

FC Argeș a pierdut cu 1-2 confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu Universitatea Craiova, liderul Ligii I, rezultat în urma căruia echipa din Trivale a rămas fără victorie și după etapa a 5-a din Casa Liga I.

În ciuda eșecului înregistrat, echipa pregătită de Ionuț Badea a dat o replică destul de bună oltenilor, mai ales în repriza secundă, când defensiva oaspeților a dat mai multe semne de slăbiciune. Oltenii au început excelent meciul și au deschis scorul după doar 9 minute prin Cicâldău. Mijlocașul a trimis cu capul în plasă din centrarea lui Vlădoiu iar oltenii confirmau deja statutul de mari favoriți ai acestui meci. Șase minute mai târziu, Koljic a majorat diferența după ce a primit o pasă cu călcâiul de la Cicâldău care a fost un servant perfect. Piteștenii puteau reduce din handicap până la pauză, însă atacantul Cephas Malele a ratat incredibil din fața porții la pasa lui Mușat. După revenirea de la cabine, FC Argeș a ieșit mai curajos la joc iar ocaziile de gol au început să se înmulțească la poarta lui Pigliacelli. Mușat a fost foarte aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor, însă portarul italian a reușit să respingă peste transversală. Pigliocelli a trebuit să se recunoască învins cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, când Honciu l-a executat cu un șut în forță, din colțul careului mic. Alb-violeții nu au reușit să egaleze și au rămas cu un singur punct acumulat în cinci etape, în timp ce Craiova are maximum de puncte.

Sursa : Fotbal Club Argeș Pitești